Podle způsobu využití

Horská kola (MTB)

Kola jsou určena pro jízdu v rozmanitém terénu od lehkého až po náročný. Výběr modelu se odvíjí od několika faktorů: nejčastěji využívaný terén, jeho náročnost, doba strávená na kole a jeho časté využívání. Tyto faktory jsou důležité pro technické vybavení kola. Např. pro jízdu v lehkém terénu lze vybrat model v základní technické výbavě a naopak pro náročný terén je lepší vybrat technicky lépe vybavený model, tomu odpovídá i cena. Horské kolo je možno použít i na silnici, ale pro svou konstrukci a typ používaných pneumatik není jízda na tomto povrchu tak efektivní jako u krosového kola.

V posledních dvou letech se stala velice populární hlavně horská kola s označením 29“. Je to takový obojživelník mezi koly. „Devětadvacítka“ je vhodná do jakéhokoliv terénu, ale nemusíte se s ní bát ani na delší úseky po silnici. Díky většímu průměru kol je pro 29“ snadnější zdolávat terénní nerovnosti a je ideálním nástrojem ke zlepšení vaší techniky v náročnějším terénu

Celoodpružená kola

Tyto kola patří mezi současné trendy jízdních kol na trhu. Jejich zaměření je podobné jako u MTB, avšak nabízejí jezdci mnohem více pohodlí při kontaktu s terénem. Celoodpružená kola disponují tlumiči na předním i zadním kole a tím dokážou tlumit řadu nerovností v terénu. Celoodpružená kola jsou určená pro závodní maratonské ježdění, rychlou jízdu ve sjezdech, ale také pro jízdu v náročnějších terénech. Pokud patříte mezi cyklisty, kteří mají rádi jízdu v extrémním terénu, pak je pro vás ideální volbou celoodpružené kolo.

Krosová kola

Kola určená jak do terénu, tak i pro silnice a cesty. Toto kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách a zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze krosové kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu je přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

Trekingová a městská kola

Trekingová kola jsou určena hlavně pro silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Trekingové kolo je vhodné díky svému vybavení (blatníky, svítilny, nosič, atd.) jako dopravní prostředek.

Silniční kola

Tato kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a uzavřených okruzích. V žádném případě nedoporučujeme silniční kola využívat v jakémkoliv terénu. Jejich konstrukce je podřízena aerodynamice a minimální hmotnosti spojené s maximální tuhostí záběru.

Fitness kola

Fitness kolo spojuje rychlost silničního a komfort krosového kola. Kromě rovných řidítek se vyznačují pohodlnějším posedem, širšími silničními plášti a často i trojpřevodníkem. Velice zajímavá alternativa, pokud hledáte rychlou jízdu na silnici, ale i vyšší pohodlí zároveň.